Delta Upsilon Foundation

Search

Scholarship Recipients

List of DUEF Scholarship Recipients  
 
McQuaid Undergraduate Scholarships & Graduate Fellowships
2015    Alexander M. Parker, DePauw '14
             Harris G. Tsamolias, Kansas State '16
     Joshua L. Chase, Nebraska '17
     Jacob D. Vasa, Nebraska '16
      Rhett A. Farmer, Purdue '17
     Matthew Goldberg, Iowa '16
     Jason Rizk, Oregon State '16
     Canaan Coker, Kansas State '15
     Christopher C. Papademetriou, Rutgers '12
     Robert Breeden, Kansas State '15

2014    Tyler M. Mahoney, Oklahoma '15
             Tyler M Johnson, Kansas State '14
     James A. Trenhaile, Nebraska '13
     Max P. Purdy, San Diego '16
     Isaiah K. Rios-Smith, San Diego '17
     Akash Ramachandran, Washington '15
     David Guo, North Carolina '14

2013    Charles W. Johnson, Boise State '11
             Tyler T. West, Oregon State '13
     Francis M. Schneider, Wichita '08
 
2012    Kenneth R. House, Indiana '01
             Tyler C. Richter, North Dakota '14
             B. Benjamin Weigel, Boise State '13

2011    Jesse L. Rosenthal, Boise State '13
          Johnathan D. Lott, Florida '11
         Matthew C. Nance, DePauw '10
       Joshua A. Sawyer, Arlington '06
 
2010    John H. Grice, Kansas State '11
         Jordan L. Liles, Western Illinois '12
         Greg D. Nance, Chicago '11
         Peter H. Haslag, Arizona State '10

2009    Delmar O. Dade, Western Illinois '10
         Michael T. Manseau, Bradley '10
         Derek S. Nieveen, Nebraska '09 
         Daryl W. Reisfeld, Rochester '03
     Ryan A. Wilkerson, Kansas State '11

2008    Kevin R. Bryant, Kansas State '08
         Robert W. Flack, Kansas State '09
       Coady H. Pruett, Cal Poly '02
         John F. Simpson IV, Bradley '08
         W. Michael Taylor, North Carolina State '10
 
2007    Mark E. Anderson, Kansas State '08
         Adam J. Brunk, Chicago '08
         Kevin A. Lohner, Purdue '97
         Mark D. Robinson, Kansas '08
         Scott W. Scambler, Alberta '07

2006    Zachary W. Adams, DePauw '06
         John S. Bostwick, Kansas State '07
         J. Brendan Camey, Kansas '08
         Daniel E. Collins, Missouri '06
         Christopher E. Turnau, North Carolina State '07
 
2005    John S. Adams, Wichita '04
         Stephen N. Aryee, DePauw '07
         Joshua D. Koen, Arlington '07
         Juan D. Velasquez, Purdue '98

2004    David L. Brown, North Carolina State '07
         Keith G. Hill, Western Illinois '04
         Kenneth B. Norton, Kansas State '05
         David L. Reiner, Rochester '03

2003    Christopher J. Bain, McMaster '99
         John M. O'Hara, Kansas State '04
         Edward L. Tulin, Houston '03
         Nicholas L. Weidner, Wichita '04 

2002    Brian M. Jones, Carthage '00
       Aaron A. Sloup, Kansas State '04
         Quincy D. Spencer, Northwestern State '03 

2001    William J. Lawton, Nebraska '01
      Corbin G. Navis, Kansas State '03
        Jonathan K. Seigel, Denison '03

 
Oak Circle Scholarships
 2015   Alexander J. Thomas, North Carolina State  '15
         Evan S. Pentz, Lehigh '17
         Isaiah K. Rios-Smith, San Diego State '17
     Jacob J. Ellis,  Purdue '16
         Keenan G. Smith , Washington '17
         Richard G. Johnson, Lehigh '16
     Troy E. Thomas, Missouri '18
     Alex N. Benitez, Carthage '16

2014    Nathaniel E.  Fox, DePauw '16
          Ryan N. Willy, Missouri '17
         James e. Deckard, Wichita '14
     Garrett J. Seay, Louisville '16
          Eric Kowols, Carthage '16
          Adam P. Hukkala, Grand Valley '17

2013    Alex C. Bolin, Kansas State '14
 
2012    Jacob D. Hash, Michigan '14
         Keith M. Jurek, Michigan Tech '13
         J. Boone Ott, Kansas State '13

2011    Ryan W. Chapin, Bradley '12
         J. Michael Kirk, Kent State '13
 
2010    Matthew V. Panzano, Florida '11
             Ryan A. Wilkerson, Kansas State '11

2009    Lucas K. Evers, Houston '10
          Robert W. Flack, Kansas State '10
        Grant C. Jenkins, Oklahoma '11
        Matthew E. Salud, San Jose '10

2008    Keith F. Menezes, Georgia Tech '08
        Robert J. Miller, Carthage '09
        Jordan L. Niquette, Indiana '10
        Joshua D. TeBeest, Carthage '09

2007    Joseph M. Coletta, Kansas '08
         Stephen R. Gee, Michigan '09
         Tomas I. Ortiz, Houston '09

2006    Michael A. Graves, Houston '06
        Gregory M. Rost, Michigan '09
 
2005    John S. Bostwick, Kansas State '07
 
2004    Matthew W. Reaves, Central Florida '05

2003    Philip D. Farley, Houston '03
 
Undergraduate Inter Fraternity Institute (UIFI) Scholarships
2013   Tyler M. Mahoney, Oklahoma '15
             Hunter G. Wood, Chattanooga '15 
             Matthew Shineski, Rochester '15

2010    Ben A. Pyle, Kansas '12
     Mitchel Schemenauer, Minnesota '13
 

Early DUEF Scholarships1964   N. Franklin Adkinson Jr., North Carolina '65
           Charles R. Baugh, Michigan State '65  
           James H. Davis, Northwestern '65                                                                                                             
            Floyd J. Chandler, Syracuse '64
           John R. Grace, Western Ontario '65
            Robert I. Guenthner, Kansas '64
           Juan J. Rodrigo, California '65
           Jack B. Winget, Bowling Green '66

1963   Robert B. Bennett, North Carolina '64
            James E. Evans, Technology '63
            Richard F. Haitbrink, Kansas '63
            D.P. Hamilton, Cornell '63
            John A. Howard, McGill '64
            John C. Oldenburg, Michigan State '63
            Steven S. Pinnell, Arizona '64 
            Rorick T. Rimash, Johns Hopkins '64

1962   Thomas A. Bowers, Indiana '64
             Stephen R. Chitwood, Colorado '62
             Donald N. Dewees, Swarthmore '63
            James E. Evans, Technology '63
            James A. Kuhlman, Northwestern '63
            Douglas B. McLeod, North Dakota '63 
            Thomas W. Mikulina, Cornell '62 
            John H. Pilkington, Missouri '63
            Robert L. Rucker, Oklahoma State '63
            Richard A. Tuft, Pennsylvania State '63

1961   Ronald D. Andreas, Kansas '61
            William Chiappini, Florida '62
            R. Gregory Copeland, DePauw '62
            James E. Evans, Technology '63
            James S. Fox, Syracuse '62
            David J. Gusseck, Washington State '63
            Ambrose H. Lindsay, Colorado '61
            David V. Porchey, Missouri '62
            Timothy R. Pryor, Johns Hopkins '62
            Peter A. Rothmaler, Hamilton '62
            James P. Wilson, Michigan State '62

1960   Steven L. Bates, Dartmouth, '61
            Charles M. Finn, Hamilton '61
            Carl H. Freyer, Tufts '60
            Richard W. Hammond, Pennsylvania State '60
            Dennis J. Heffner, Kansas '60
            C. Ronald Hodgins, Western Ontario '60
            Alexander G. Marshall III, Pennsylvania '61
            James A. Ross Jr., Oregon '60
            Peter A. Rothmaler, Hamilton '62
            William J. Spanfellner, Ohio '61
            William A. Welsh, Northwestern '61

1959   Edson C. Brolin, Tufts '59
            Robert H. Damm, Syracuse '58
            Ronald L. Hart, Ohio '60
            John A. Humphrey, Western Ontario '60
            Fred L. Kerr, Pennsylvania State '59
            Ronald P. Maierhofer, Cornell '60
            Charles L. Miller, San Jose '59

1958   William L. Bopf, Michigan State '58
           Ronald E. Bucknam, Tufts '58
           John R. Jefferson, Manitoba '58
           Lewis G. John, Washington & Lee '58
           Donald J. McIntosh, Western Ontario '55
           David B. Swoap, Denison '59
           Merle L. Steir, Carnegie '58

1957   W. Bruce Baird, Louisville '54
            G. Graham Davidson Jr., Denison '58
            Herbert J. Hummers, Washington & Lee '57
            James L. Lockerman, Pennsylvania State '57
            Patrick R. Monaco, Syracuse '59
            Robert L. Seaver, Tufts '58
            William F. Ulle, Ohio '57
            Robert N. Wistner, Miami '58

 
1956   Lloyd W. Courter, Iowa '57
            Carl A. Hansen Jr., Hamilton '57
           Thomas J. Harrison, Carnegie '57
           Dan C. Patridge, Kent State '57

1955   David W. Baad, Michigan '56
           Robert K. Lindsay, Carnegie '56
           Robert E. White, Ohio State '57

1954   None

1953   Kenneth M. Kroll, Rutgers '53
            Howard K. MacAuley Jr., Bucknell '54
            Harry H. Voigt, Miami '53

1952   Richard Kelly, San Jose '52
            Allan M. Lansing, Western Ontario '53
            Richard S. Peterson, Washington State '53
            William S. Peterson, Washington State '53
            Michael L. Rayder, Williams '53
            Charles D. Schmidt, Marietta '53
            Harry L. Staley, Bucknell '52

1951   John T. Piper, Washington '51
            Parker A. Small Jr., Tufts '51

1950   Bruce H. Fellows, Wisconsin '51
            Walter A. Harrison, Cornell '53
            Charles R. Hornecker, Oregon State '53
            H. Robert Hunt, Williams '51
            Robert J. Kubiak, Carnegie '51
           Richard E. Walton, Purdue '53